V Ekvádoru odkryli masový hrob obřích lenochodů z doby ledové
U jihozápadního pobřeží Ekvádoru se rozkládá oblast zvaná Tanque Loma. V místních asfaltových jezírkách či spíše „dehtových jámách“ vědci nacházejí zakonzervované fosilní pozůstatky dávných živočichů a rostlin. Jsou mezi nimi i kosti skupiny nejméně 22 obřích pozemních lenochodů druhu Eremotherium laurillardi, kteří tam podle radiokarbonového datování zahynuli v období svrchního pleistocénu, někdy před 18 až 23 tisíci lety – tedy během nejmladší doby ledové. Lenochodi druhu Eremotherium žili v Severní a Jižní Americe, dorůstali výšky až šesti metrů a mohli vážit až tři tuny.
Podle odkrytých sedimentů, geochemických údajů a nalezených stop tam zřejmě v té době byl močál, který pravidelně vysychal. Paleontologové na základě uložení kosterních pozůstatků, rozboru zbytky stravy lenochodů, a také z rozmanitého věku lenochodů usuzují, že tam tato zvířata uhynula všechna najednou. Pro badatele byla tato nešťastná událost velkým přínosem, protože nabízí řadu cenných informací o doposud nepříliš známém chování a sociální struktuře těchto pozemních lenochodů.
TIP: Unikátní nález dávné hostiny prozrazuje, že jsme vyhubili obří lenochody
Lenochodi v Tanque Loma se mohli stát obětí dravců anebo je mohla zastihnout smrtící pohroma typu sopečné erupce či záplavy. Podle odborníků je ale nejpravděpodnějším vysvětleným hromadného úhynu těchto zvířat sucho, které mohly doprovázet devastující choroby. Podobné scénáře známe dnes například mezi hrochy v Africe u vodních zdrojů během období sucha.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíQualiesin, Wikimedia Commons