Užitečná pomůcka: Online detektor lži rozpozná pravdu z psaného projevu
Rozpoznat pravdu od lži je těžké i při osobním rozhovoru, kdy nám mohou napovědět gesta, výraz tváře či tón hlasu promlouvajícího. Při rozhovoru vedeném v psané formě je to ale mnohem těžší.
Profesorka Shuyuan Mary Ho z floridské státní univerzity, která se několik let věnuje počítačovým sociotechnickým systémům a interakci člověka s počítačem, pracuje na vývoji online detektoru lži. Vývoj je sice teprve na počátku, umělá inteligence už ale dokáže rozlišit pravdu od lži v online psaných textech úspěšností 85 až 100 %. Že jde o úspěšnost vskutku mimořádnou dokládají i statistiky, které ve stejných situacích přiznávají lidem úspěšnost zhruba poloviční.
Jak poznat lháře
Výuka umělé inteligence je přitom založena na poměrně prostém základu - badatelé s počítačem hráli hru na pravdu a lež a učili ji tak rozpoznat, kdy lidé píší pravdu a kdy nikoliv.
TIP: Pravda o detektoru lži: Jak je vlastně spolehlivý?
Vývoj inteligence pro online detektor lži ukázal, že existuje množství náznaků a stop, díky nimž je možné odhadnout věrohodnost sdělení. Například se zdá, že lháři na chatu obecně odpovídají rychleji a používají výrazy jako „vždy“ nebo „nikdy“, aby dodali váhu svým lžím. Ti, kdo v online prostředí píší pravdu, bývají ve svých zprávách méně jednoznační, používají výrazy jako „odhaduji“ nebo „snad“ a jejich reakce zaberou víc času.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons