Úsvit telechirurgie: Italští lékaři zvládli precizní operaci přes internet

V době pandemie, robotiky a 5G sítí se bude operovat na dálku. Italští lékaři si telechirurgii vyzkoušeli na mrtvole...
16.07.2020 - Stanislav Mihulka

Operace pomocí dálkově řízených robotů najdou v budoucnosti uplatnění nejen v dobách krize.



Dnešní nemocnice ve vyspělém světě mají obvykle k dispozici špičkové vybavení i pro ty nejnáročnější operace. Přesto se ale stává, že není možné pacienta do takové nemocnice dopravit. A kvůli pandemii lidé najednou zjistili, že nemocnice nemusejí být vždy tak dostupné, jak jsme donedávna byli zvyklí. Takové situace jsou příležitostí pro pokročilé postupy telechirurgie.

Italští odborníci nedávno uskutečnili průlomový telechirurgický experiment s poněkud morbidním nádechem. Lékař, který se nacházel ve Vodafone Village v Miláně, použil nový telechirurgický robotický systém k dálkové a zároveň velmi přesné operaci hlasivek. Jeho „pacientem“ byla ovšem v tomto případě mrtvola, která se nacházela v nemocnici San Raffaele Hospital, vzdálené asi 15 kilometrů od chirurga.

TIP: Supermikrochirurgický robot Musa uspěl v prvních testech na lidech

Operace dopadla úspěšně. Stala se tak dalším milníkem stále intenzivnějšího rozvoje telechirurgie. Klíčovou roli v experimentu sehrála mobilní síť 5G, která zajistila dostatečnou přenosovou rychlost pro velké množství dat. Telechirurgie by se mohla prosadit například na oběžné dráze i hlouběji ve vesmíru. Velmi se hodí za pandemie, kdy je nutné co nejvíce izolovat lékaře a pacienty. A také by mohla být velmi užitečná za války nebo nejrůznějších katastrof, kdy bývá pro lékaře komplikované se dostat na operační sál.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Craig Chandler / University Communications

Další články v sekci