Úspěch proti invazi: Drony vítězí nad nepůvodními krysami na Galapágách
Drony se dnes prosazují v mnoha oblastech lidských aktivit. Velmi intenzivní využití, pro mnohé překvapivě, nalezly v ochraně přírody. Drony mohou mapovat území s ohroženými druhy, hledat takové druhy v terénu, hlídat chráněné oblasti před pytláky či odlesňováním nebo také mohou aktivně bojovat proti invazním druhům, které dnes na řadě míst světa představují fatální hrozbu pro ohrožené organismy.
Takovým místem jsou i Galapágy. Na slavné souostroví v 19. století připluly na lodích věčně hladové krysy. Na Galapágách ale neměly přirozené nepřátele, takže se rychle rozmnožily a zahájily nelítostnou likvidaci zdejších cenných živočichů i rostlin. Vědci a ochránci přírody se s nimi snaží bojovat, ale jejich snahy byly až doposud neúspěšné.
TIP: Astronomie a ekologie spojily síly k záchraně nosorožců pomocí dronů
Teď se zdá, že díky dronům dochází ve válce s krysami ke zvratu. Od roku 2019 operují drony na Galapágách a rozmísťují tam speciální návnady s jedem. Jak v nedávném prohlášení uvedl Danny Rueda, ředitel Národního parku Galapágy, po dvou letech aktivit dronů byly ostrovy Seymour Norte a Mosquera zbaveny krys. Drony ještě pro jistotu nakladly návnady na pobřeží těchto ostrovů, aby je chránily před krysami, které by se tam mohly dostat ze sousedních ostrovů.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií