US Army testuje pancíř z pavoučího hedvábí: Skutečně zastaví projektily?

Dračí hedvábí vstupuje do armádních testů - je velmi lehké a pevné. Bude to stačit?
23.08.2018 - Stanislav Mihulka


Vlákna pavoučího hedvábí jsou neuvěřitelná. Přestože vznikají jako proteinové výměšky pavouků, tak jsou pevnější než ocel o stejné hmotnosti. Jsou to nejpevnější známá přírodní vlákna vůbec. Biotechnologická společnost Kraig Biocraft Laboratories se snaží o to, aby s materiálem velmi blízkým pavoučímu hedvábí prorazila ve výrobě ochranných obleků a pancířů pro vojáky a policisty.

V těchto dnech dodali americké armádě prototypy pancířů, které je právě z takového materiálu. Vojáci je budou důkladně testovat a zjišťovat, jestli taková látka skutečně dokáže zastavit vystřelené projektily. Materiál nese název „Dragon Silk“, tedy „Dračí hedvábí“ a potřebná vlákna pro jeho výrobu dodávají geneticky upravení bourci morušoví. Chovat kvůli vláknu pavouky, kteří jsou draví a velice nesnášenliví, by totiž nebylo ekonomicky výhodné.

TIP: Dračí hedvábí: US Army vyvíjí nový neprůrazný materiál od GM housenek

Pokud by Dračí hedvábí v armádních testech uspělo, bylo by to skvělé hned z několika důvodů. Některá umělá vlákna jsou sice ještě pevnější než pavoučí hedvábí, ale nejsou ani tak lehká, ani ohebná. Taktické pancíře z pavoučího hedvábí jsou zároveň velmi pevné a výjimečně lehké. Rovněž jsou biokompatibilní a je nižší šance, že by při dotyku s kůží mohl vyvolávat podráždění.

  • Zdroj textu

    Kraig Biocraft Laboratories

  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci