Úplné zastavení životních funkcí může paradoxně život zachraňovat

Lékaři nedávno poprvé zachránili pacienta tím, že mu před operací úplně zastavili životní funkce
23.11.2019 - Stanislav Mihulka


Lidé, kteří mají dramatické poranění srdce nebo dalších orgánů, obvykle umírají na místě, často kvůli vykrvácení. Dnešní medicína by je přitom již dokázala operovat a zachránit jim život. Jenom by museli přežít do doby, než se dostanou na operační stůl. Klíčové v podobných případech je, aby mozek zraněných pacientů nebyl nenávratně poškozen nedostatkem kyslíku.

Američtí vědci a lékaři nedávno poprvé úspěšně vyzkoušeli metodu, o které se již nějaký čas mluví, zatím ji ale oficiálně nikdo nepoužil u člověka. Jde o úplné zastavení života (anglicky suspended animation) oficiálně EPR, podle anglického (emergency preservation and resuscitation). Tento postup použili minimálně na jednoho pacienta v situaci, kdy měl extrémní zranění (typu střelného zranění nebo bodnutí nožem), zástavu srdce a ztrátu většiny krve. V takovém případě zbývá na záchranu života jen pár minut a šance na přežití jsou sotva pětiprocentní.

TIP: Pěna ve spreji proti krvácení bude zachraňovat životy při rozsáhlém zranění

Postup při úplném zastavení života je z laického hlediska poměrně drsný. Jde vlastně o dočasné usmrcení zraněného. Zahrnuje prudké ochlazení pacienta na 10 až 15 °C tím, že mu lékaři nahradí veškerou krev vychlazeným fyziologickým roztokem. Prakticky veškerá mozková aktivita takového člověka ustane, takže je vlastně úředně mrtvý. Poté pacienta odpojí od chladicího systému a přistoupí k operaci, která by ho měla přivést zpět do světa živých.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci