Unikátní vozidla ve službách kosmonautiky: Do vesmíru po železnici
Jednu ze zajímavostí kosmodromu Bajkonur představuje železnice. Málokdo totiž ví, že ho protíná na 470 km neelektrifikovaných tratí o rozchodu 1 520 mm a dalších 40 km tratí speciálních. Dnes už samozřejmě není v provozu celá síť, ale pro logistiku na místě hraje stejně důležitou roli jako kdysi. Známějším faktem je, že nejen raketu Sojuz dopravuje na rampu lokomotiva, konkrétně TEM2 typ UM.
Veze se raketa!
Jedná se o mírně upravenou dieselovou posunovací lokomotivu s hmotností okolo 120 tun, s šesti nápravami a dvěma podvozky. Vyrobil ji strojírenský závod v Brjansku a na Bajkonuru jsou k vidění zejména dva kusy s označením 201 a 175. Typ UM se vyráběl od roku 1988 a má silnější dieselový agregát 1PD-4A o výkonu 1 400 koňských sil. Jde o řadový šestiválec napojený na stejnosměrný generátor. Konstrukční rychlost lokomotivy činí 100 km/h, při převozu raket však pochopitelně dosahuje asi jen 5 km/h.
Lokomotiva TEM2 ovšem tvoří pouze část celé přepravní sestavy. Za ní se nachází modrý logistický vůz, následuje plošinový vagon s díly a pak již speciální dvoudílný vůz s raketou, který je schopen ji umístit do vertikální polohy. Vše zakončuje plošinový vagon určený pouze k zajištění odstupu další lokomotivy v zadní části. Po vytažení nosiče z konstrukční budovy a zdolání mírnějšího stoupání se daný úsek odpojí a k rampě už nepokračuje.
Není jediná
TEM2 samozřejmě nepředstavuje jediný typ lokomotiv, jež na kosmodromu pracovaly či pracují. Zřejmě nejstarší je parní Eu 709-81 přezdívaná „Ešak“, dnes spočívající na podstavci u nádraží ve městě Bajkonur. Zmíněný kus dřív sloužil na kosmodromu, poté byl zrestaurován a umístěn na své současné místo k 50. výročí tamní železnice.
TIP: Šťastný let! Ruské tradice, pověry a rituály v pilotované kosmonautice
Podle některých zdrojů měl právě tento typ dopravit na rampu „Gagarinovu raketu“, což se mi však podařilo přesvědčivě vyvrátit: Díky informacím od přátel se našlo video, které jasně ukazuje, že parní lokomotiva nosič R-7 na rampu rozhodně nevozila, a jde tudíž o legendu.
Unikátní vozidla ve službách kosmonautiky:
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií