Umělé jezero ve fénickém městě Mozia bylo posvátným bazénem boha Baala
Starověká Mozia byla významným fénickým městem na západním pobřeží Sicílie, kde se nachází na malém ostrově San Pantaleo. Již řadu desetiletí zde probíhají archeologické vykopávky, které odkrývají pozoruhodnou minulost tohoto místa. Archeologové nedávno přišli se zajímavým objevem, který se týká umělého jezera v Mozii.
Součástí starověké Mozie bylo i umělé jezero či nádrž, o velikosti zhruba 53 × 37 metrů. Archeologové se doposud domnívali, že jde o vnitřní přístav, vybudovaný pro vojenské nebo civilní účely.
Lorenzo Nigro z italské Univerzity Sapienza v Římě a jeho kolegové ale dali dohromady řadu dílčích indicií a dospěli k závěru, že ve skutečnosti jde o posvátný bazén či nádrž, který byl ústředním prvkem velkého náboženského centra v Mozii. Podstatnou nápovědou pro ně bylo, že údajný přístav neměl spojení s mořem a napájely ho sladkovodní prameny.
Posvátný bazén s chrámy a oltáři
Tento posvátný bazén podle všeho obklopovaly chrámy, oltáře a kamenné stély několika božstev. Nigro s kolegy odhalili spoustu obětin, starověké přístroje pro pozorování oblohy, a jako třešničku na dortu podstavec uprostřed bazénu, na němž kdysi spočívala velká socha Baala, jednoho z nejdůležitějších božstev Féničanů i dalších etnik Předního východu. Ve vodě bazénu se odrážela určitá souhvězdí, což nepochybně přispívalo k mystickému prožitku.
TIP: Vědci přišli na omyl slavného antického dějepisce Hérodota
Féničané se na tomto místě začali usazovat v 8. století před naším letopočtem. Za 100 let tu už bylo vzkvétající přístavní město s vazbami po širokém okolí. Tím se Mozia stala nepříjemnou konkurencí pro Kartágo, další významné město s fénickými kořeny. V polovině 6. století před naším letopočtem došlo k invazi a armáda Kartága Mozii zničila. Obyvatelé ale město rychle obnovili a kolem roku 550 před naším letopočtem postavili i zmíněný posvátný bazén.
-
Zdroj textu