Umělá inteligence by mohla číst lidské emoce prostřednictvím bezdrátových signálů

Umělé inteligence by se mohly snadno naučit dešifrovat naše emoce. Pomoci jim v tom mají také Wi-Fi routery
05.02.2021 - Stanislav Mihulka


O lidském chování do značné míry rozhodují emoce. V různých situacích by se umělým inteligencím a pokročilým expertním systémům mohlo hodit, kdyby je dokázaly dešifrovat. Vědci britské Queen Mary University of London navrhují postup, díky kterému by umělá inteligence mohla odvodit emoce člověka z rádiových vln.

Prostřednictvím bezdrátových signálů, jaké vysílají radar nebo Wi-Fi routery, by bylo možné změřit u člověka parametry jeho srdeční činnosti nebo třeba dýchání. Z těchto údajů by patřičně vycvičená umělá inteligence dokázala odvodit emoce dotyčného člověka, aniž by měla k dispozici nějaké další vizuální stopy, například výraz tváře.

TIP: Umělá inteligence dokáže přečíst slova přímo z mozkových vln

Britský tým už tento postup úspěšně vyzkoušel v experimentu, jehož účastníky skenovali pomocí rádiových vln při sledování videí, která měla za úkol navodit některou ze základních emocí, tedy hněv, smutek, radost a potěšení.

Badatelé do budoucna hodlají spolupracovat s odborníky na etické otázky, protože cítí, že podobné systémy budou mezi lidmi vzbuzovat řadu obav. Zároveň se snaží využít k těmto účelům již existující levné systémy, jako například Wi-Fi routery. S jejich pomocí by bylo možné detekovat základní emoce velkého počtu lidí, například v zaměstnání nebo na úřadech.


Další články v sekci