Umělá inteligence je v diagnózách rakoviny prsu oficiálně lepší než lidé

Snímky z mamografu jsou i pro školené oko tvrdým oříškem. Umělá inteligence je v této oblasti výrazně úspěšnější
04.01.2020 - Stanislav Mihulka


Rakovina prsu je v dnešním světě stále velkou hrozbou. Jde o jednu z nejběžnějších rakovin a každoročně se na planetě objeví asi 2 miliony nových případů této zhoubné choroby. V řadě zemí probíhají preventivní prohlídky žen na mamografech, které představují naši nejlepší zbraň v boji proti tomuto záludnému nádoru. Mohou totiž odhalit nádor v počáteční fázi, kdy jsou nejlepší vyhlídky na jeho vyléčení.

Problém je ale v tom, že nádory prsu v rané fázi nemusejí být na snímcích příliš zřetelné a jejich rozeznání komplikuje hustě uspořádaná tkáň v prsu. Badatelé výzkumného týmu Google Health proto vyvinuli umělou inteligenci, která je v diagnostice rakoviny prsu podle mamogramů lepší, než lidští experti.

TIP: Umělá inteligence je 4× lepší v prognóze u pacientek s nádorem vaječníku

Tvůrci svou umělou inteligenci důkladně vycvičili na bezmála 30 tisících snímcích britských a amerických žen. Když pak vyhodnotili výsledky, ukázalo se, že umělá inteligence je v posuzování mamogramů lepší než lidští specialisté. Umělá inteligence rovněž porazila i šest vybraných expertů radiologů, s nimiž měla za úkol posoudit 500 náhodně vybraných medicínských případů. Technologii bude ještě nutné doladit, ale časem by mohla zachraňovat velké počty pacientek.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Profimedia

Další články v sekci