Tým robotů US Army rozebral 700 tisíc kusů prošlé nebezpečné munice

Rozebírání prošlé munice je zaměstnání jako dělané pro roboty
27.02.2019 - Stanislav Mihulka


Rozebírání a zneškodňování prošlé munice je problematické a pochopitelně také velmi nebezpečné. Americká armáda si proto na tuhle práci pořídila šikovné roboty. Od té chvíle, co se devítka nových robotů pustila do práce, se robotům již podařilo úspěšně rozebrat více než 700 tisíc kusu submunice, tedy jednotlivých granátů z bojových hlavic raket pro samohybný obrněný raketomet MLRS (Multiple Launch Rocket System).

Tento velmi sofistikovaný a plně automatizovaný systém pro rozebírání munice, jehož vývoj řídil a financoval americký Pentagon, úspěšně vyřadil člověka z celého procesu. V tomto případě je to však velmi žádoucí. V tomto zaměstnání by byl lidský život neustále v sázce.

TIP: Geneticky modifikované trávy dokáží likvidovat nebezpečné výbušniny

Zavedení bezpečného robotického systému pro rozebírání munice umožňuje americké armádě recyklovat jinak obtížně dostupné materiály. Rozebíráním hlavic střel raketometu MLRS získávají hliník z obalu raket, kvalitní ocel z obalu jednotlivých granátů, a také měď. Nezanedbatelným přínosem je i to, že robotický systém pracuje rychle a rovněž levně. Během osmihodinové směny zvládne rozebrat až 21 bojových hlavic raket do raketometu MLRS.

 


Další články v sekci