Trojhvězdný systém GW Orionis zřejmě obíhá jedna nebo více planet

Detailní pozorování protoplanetárního disku soustavy GW Orionis přivedlo astronomy na stopu prvního kandidáta na planetu, kroužící okolo trojhvězdy
04.10.2021 - Stanislav Mihulka


Většina hvězd ve vesmíru není osamocená. Vyskytují se ve dvojhvězdných nebo i vícehvězdných systémech. Donedávna nebylo úplně zřejmé, zda se v takových systémech vůbec mohou vyskytovat planety. Ukázalo se ale, že mohou. Dokonce jsme objevili případy, kdy planeta obíhá dvě hvězdy zároveň. Zatím jsme ale nenarazili na soustavu, kde by planeta obíhala kolem tří hvězd současně. Tedy až doposud.

Záhada disku trojhvězdy GW Orionis

Tým astronomů, který vedl Jeremy Smallwood z Nevadské univerzity v Las Vegas, se zaměřil na protoplanetární disky v trojhvězdném systému GW Orionis. Jak vědci dobře vědí, právě v těchto discích obvykle vznikají planety. Badatelé si všimli, že v disku, který obepíná všechny tři hvězdy současně, je patrná nápadná mezera. Nejprve si mysleli, že jde o důsledek spletitého působení gravitačních sil tří hvězd. Když si ale vytvořili podrobný model soustavy GW Orionis, dospěli k mnohem zajímavějšímu vysvětlení.

TIP: Sedmnáctiletý stážista z NASA objevil novou planetu z Hvězdných válek

Pozorovanou mezeru v disku kolem trojhvězdy GW Orionis podle nich vytváří jeden nebo několik plynných obrů, tedy masivní planeta či planety, na orbitě kolem všech tří hvězd najednou. Pokud má Smallwood a jeho kolegové pravdu, podařil se jim skutečně úžasný jev, který si nepochybně zaslouží podrobný výzkum. Šlo by totiž o první planetu, která krouží kolem tří hvězd současně. V příštích měsících se na GW Orionis zaměří chilská soustava radioteleskopů ALMA.


Další články v sekci