Titanokorys: Slavné naleziště z počátku prvohor vydalo nové monstrum

Paleontologové v kanadské lokalitě Burgess Shale objevili nefalšované monstrum – doposud neznámý druh primitivního členovce, který na první pohled zaujme svou velikostí
12.09.2021 - Stanislav Mihulka


Legendární lokalita Burgess Shale v Kanadských Skalistých horách Britské Kolumbie již přinesla celou řadu fantastických nálezů organismů starých okolo 500 milionů let. Zdejší naleziště bylo objevené před více než sto lety, v roce 1909. To ale neznamená, že by zdejší průzkum skončil a nálezy se vyčerpaly. Naopak.

Paleontologové zde nedávno objevili nefalšované monstrum, doposud neznámý druh primitivního členovce, který na první pohled zaujme svou velikostí. Stvoření, velké zhruba metr a půl, dostalo příznačné jméno Titanokorys gainesi. V dnešním světě to nezní až tak impozantně, ale pro představu, naprostá většina obyvatel mělkého kambrického moře, které zkamenělo v Burgess Shale, byla menší než kreditní karta.

TIP: 500 milionů let staré stvoření je nejstarším příbuzným pavouků a štírů

Jak uvádí paleontolog Jean-Bernard Caron z kanadského Royal Ontario Museum, titanokorys je jedním z největších tvorů, jaké jsme kdy objevili z období kambria. Náleží do skupiny radiodontů, jejímž nejslavnějším členem je ikonický anomalokaris. Řada těchto tvorů, včetně titanokoryse, měla nezvykle mohutnou hlavu. V porovnání s ní působí zbytek jejich těla dojmem přívěsku. Titanokarys podle všeho žil jako obávaný vrcholový predátor kambrického moře.


Další články v sekci