Tisíce lesních ostrovů: Jak nejstarší obyvatelé Amazonie změnili krajinu

Dávní lidé pěstovali v Amazonii maniok a tykve již před více než 10 tisíci lety
13.04.2020 - Stanislav Mihulka


Když asi před 10 tisíci let dorazili dávní lidé do Amazonie, začali tam pěstovat původně planě rostoucí maniok a tykve. Jejich zemědělství změnilo krajinu a vedlo ke vzniku vyvýšených lesních „ostrovů“. V oblasti Llanos de Moxos v severní Bolivii se dnes těchto lesních ostrovů vyskytuje asi 4 700.

Jde o oblast savany, která je od prosince do března zaplavená vodou a od července do října je tam naopak extrémní sucho. Během období dešťů zůstávají pahorky s lesními ostrovy nad vodou, díky čemuž na nich rostou stromy. Mezinárodní tým vědců tyto „ostrovy“ nedávno pomocí pokročilých archeologických metod zmapoval a vybrané detailně prozkoumal. Na 30 ostrovech odebrali vzorky a na čtyřech z nich uskutečnili archeologické vykopávky.

TIP: Tajuplné geoglyfy prozrazují, že Amazonie bývala hustě osídlená lidmi

Tropy by měly být příznivé pro pěstitele a odborníci mají už dlouho podezření, že lidé v tropech provozovali zemědělství od pradávna. V tropickém prostředí ale bývá velmi obtížné objevit pozůstatky pěstovaných plodin. Na lesních ostrovech to naštěstí tak úplně neplatí.

Badatelé na těchto „ostrovech“ objevili neklamné stopy po pěstování manioku, tykví, a také kukuřice. Maniok tam lidé pěstovali už před 10 350 lety, tykve před 10 250 lety a kukuřici před 6 850 lety. Jde o nejstarší doklady přítomnosti těchto plodin v oblasti Amazonie. Z výsledků výzkumu vyplývá, že lidé měnili tvář krajiny dnešní Amazonie o celých 8 tisíc let dříve, než jsme si ještě nedávno mysleli. Tím se z Amazonie rázem stává jedno z nejstarších center zemědělství světa.

 


Další články v sekci