Tetování s sebou nese malé, ale nezanedbatelné riziko vzniku popálenin

Pokud máte na těle tetování, může vám vyšetření na magnetické rezonanci způsobit popáleniny. Komplikace hrozí například lidem s tetováním v okolí očí
04.02.2019 - Stanislav Mihulka


Tetování s sebou nese jistá zdravotní rizika – ať už jde o infekce či možnou alergickou reakci. Existuje ale i jedno méně známé riziko – pokud máte na těle tetování, může vám (ve vzácných případech) vyšetření na magnetické rezonanci způsobit popáleniny.

Problém je v tom, že se k tetování používají inkousty s různým složením. Některé z nich obsahují sloučeniny železa nebo niklu a ty pak reagují na magnetické pole. Normálně to lidé vůbec nepociťují, ale v opravdu silném poli magnetické rezonance je to už znát. Lidem se pak v přístroji v okolí tetování může napínat kůže.

Kromě toho, že inkousty reagují na magnetické pole, mohou být i elektricky vodivé. Silné magnetické pole dokáže generovat elektrický proud a ten zase teplo. Známý je případ z roku 2011, kdy vyšetření pomocí magnetické rezonance vedlo ke vzniku popálenin v oblasti pacientova tetování. Na druhou stranu, lidí s tetováním, kteří podstoupili vyšetření pomocí MR, je spousta a zprávy lékařů neukazují, že by šlo o významný problém. Jak velké je riziko komplikací při vyšetření MR se proto pokusili zjistit badatelé z institutu Maxe Plancka.

TIP: Skrytá hrozba tetování? Nanočástice inkoustu se hromadí v uzlinách

Němečtí vědci prostudovali výsledky vyšetření pomocí magnetické rezonance u 330 dobrovolníků, kteří měli celkem 932 tetování. Ukázalo se, že vznik popálenin a dalších komplikací sice nelze vyloučit, zároveň jsou ale poměrně vzácné. Nějakou formu komplikací vědci zaznamenali jen u 2 až 3 lidí z tisíce (0,17 % - 0,3 %). Zvláštní opatrnost badatelé doporučují hlavně lidem s tetováním v okolí očí, například u permanentního makeupu.


Další články v sekci