Testosteron pomáhá obézním mužům shazovat kilogramy

Dlouhodobá léčba testosteronem může být u silně obézních mužů stejně účinná jako žaludeční bypass
11.09.2020 - Stanislav Mihulka


Silnou obezitu u mužů často doprovází nedostatek mužského pohlavního hormonu testosteronu. Tyto dva jevy jsou ve složitém vztahu, který teď odborníci intenzivně zkoumají kvůli možnému využití v medicíně.

Nejnověji se této problematice věnoval tým, který vedl Farid Saad z Gulf Medical University ve Spojených arabských emirátech. Vědci se zaměřili na zdravotní záznamy německých mužů trpících hypogonadizmem – genetickým onemocněním, které se mimo jiné projevuje menší velikostí genitálií, což je typický projev nízké hladiny testosteronu.

Badatelé měli k dispozici údaje za 15 let pro celkem 471 obézních mužů s hypogenadizmem, z nichž celkem 276 podstoupilo dlouhodobou terapii s testosteronem. Zbývajících 195 mužů hormonální terapii neabsolvovalo a v tomto experimentu sehráli roli kontrolní skupiny.

Vědci zjistili, že po zhruba osmi letech léčby se ve skupině obézních mužů s testosteronovou terapií snížila průměrná váha o 23 kilogramů, zatímco u obézních mužů bez hormonální terapie váha naopak vzrostla průměrně o 6 kilogramů.

TIP: Nová hormonální injekce pomůže proti obezitě, navíc bez vedlejších účinků

Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že léčba testosteronem by mohla pomoci mužům, kteří trpí silnou obezitou. Zdá se, že dlouhodobé podávání testosteronu může být, alespoň v některých případech, přinejmenším stejně účinné jako doposud využívané bariatrické operace žaludku, zejména zmenšení žaludku pomocí žaludečního bypassu.


Další články v sekci