Teploty v Antarktidě i Arktidě byly v poslední době 30 i 40 stupňů nad normálem

V Antarktidě skončilo léto a mělo by přijít ochlazení. Místo toho tuto oblast postihla extrémní vedra. Sníh taje i na opačné straně zeměkoule v Arktidě. Teploty se zde pohybují 30 i 40 stupňů nad normálem
23.03.2022 - Stanislav Mihulka


Že se polární oblasti Země oteplují, překvapí v dnešní době zřejmě jen málokoho. V posledních dnech ale zasáhla východní Antarktidu náhlá vlna extrémních veder, která šokovala i jinak otrlé badatele. Na zdejších vědeckých základnách padla celá řada rekordů. Teplota se místa pohybovala až o 40 °C výše, než je v tuto dobu (na konci antarktického léta) obvyklé.

„Tato událost je zcela bezprecedentní a obrátila vzhůru nohama naše očekávání o antarktickém klimatu,“ řekl listu The Washington Post Jonathan Wille působící na francouzské univerzitě Grenoble Alpes. Autor studií o teplotách u jižního pólu Stefano Di Battista zase na twitteru uvedl, že aktuální anomálie by byly jen před několika dny považované za nemožné.

Na antarktické stanici Concordia ležící přes 3 000 metrů nad mořem v pátek teplota dosáhla -12,2 stupně, zatímco na ještě výše položené stanici Vostok naměřili -17,7 stupně Celsia. V absolutním hledisku to jsou sice teploty velmi nízké, na stejných místech ale běžně v březnu, tedy na začátku podzimu, nebývá tepleji než minus 50 nebo minus 60. Di Battista sdělil, že na stanici Vostok se teplota mezi březnem a říjnem nikdy nedostala nad -30.

Namísto ochlazení vlna veder

Za normálních okolností by touto dobou měly teploty v Antarktidě s koncem léta padat dolů. Stal se ale pravý opak. Na další francouzské polární stanici Dumont d'Urville by se teď měly pohybovat teploty pod nulou. Přesto tam padl rekord pro měsíc březen, s teplotou 4,9 °C. Podle Gaetana Heymese z francouzské meteorologické služby Météo-France jsme svědky historické události.

TIP: Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

Situace u jižního pólu zaskočila i vědce z výzkumného ústavu National Snow and Ice Data Center v americkém Coloradu, kteří se soustředili na události na opačné straně zeměkoule. Tam na začátku jara teploty vyskočily asi o 30 stupňů Celsia nad průměrné hodnoty. Podle Walta Meiera ze zmíněného institutu sídlícího ve městě Boulder se oblasti u severního pólu blížily k bodu tání, nebo už jej dosáhly, což označil za velmi neobvyklé.

„Jsou to opačná roční období. Nestává se, aby na severu i na jihu probíhalo tání současně. Je to docela ohromující,“ řekl Walt Meier a podobně se vyjadřovali i další odborníci. Badatelé nicméně dodávají, že samu o sobě nelze tuto epizodu brát jako projev klimatických změn. Případná opakování takovýchto podmínek by ale podle vědců byla znepokojivým signálem.


Další články v sekci