Středověcí mniši z Cambridge byli doslova prošpikováni parazity

Průzkum středověkých koster na pozemcích Univerzity v Cambridgi odhalil, že mniši trpěli parazitickými červy v mnohem větší míře než běžní obyvatelé města. Příčinou byly podle vědců stravovací návyky církevních služebníků...
21.08.2022 - Stanislav Mihulka
Cambridge Archaeological Unit, CC0)

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/6/6/1/0/3/3/2/8/0/dead_monks.jpg?itok=orv1MzLG" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/6/6/1/0/3/3/2/8/0/dead_monks.jpg?itok=9dRwy8iM" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/6/6/1/0/3/3/2/8/0/dead_monks.jpg?itok=6i2zC_es">


Ať už si o středověku myslíme cokoliv, můžeme si být víceméně jistí, že tehdejší obyvatelé nebyli premianty v oblasti hygieny. Pokud někde měli alespoň základní hygienické vybavení, jako jsou přijatelné toalety a zařízení pro mytí rukou, byly to především kláštery, v nichž se mniši snažili v rámci možností udržet nejen čistotu ducha ale i těla.

Výsledky nedávného archeologického výzkumu přímo na pozemcích britské Univerzity v Cambridgi ale v tomto směru skončily velkým překvapením. Domácí archeolog Piers Mitchell a jeho kolegové odebrali vzorky v oblasti pánve u 19 koster mnichů, kteří byli pohřbeni v prostoru místního augustiniánského kláštera. Ty pak srovnali se vzorky téhož druhu u 25 prostých obyvatel Cambridge, pohřbených na místním hřbitově Všech Svatých.

Červi v klášteře

Ukázalo se totiž, že mniši byli doslova prošpikováni parazity, mnohem více než obyčejní lidé z Cambridge. Vědci pomocí mikroskopických pozorování spočítali vajíčka parazitů a zjistili, že infikováno bylo 58 procent mnichů, oproti 32 procentům lidí z města. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopisu International Journal of Paleopathology.

TIP: Co prozradila analýza kosterních pozůstatků o hygieně obyvatel Británie?

Nejběžnějšími parazity byly škrkavky, ale našli jsme i stopy infekce tenkohlavců,“ popisuje Tianyi Wang z výzkumného týmu. Proč ale byli mniši z kláštera „prolezlí“ červy mnohem více než lidé z města, kteří měli určitě podstatně horší přístup k hygienickým vymoženostem a o tekoucí vodě si obvykle mohli jen nechat zdát?

Vědci mají podezření, že za to mohla záliba mnichů v konzumaci zeleniny. „Je možné, že mniši hnojili zahrádky svými vlastními nebo třeba prasečími výkaly. Ve středověku to bývalo běžné, šlo ale bohužel o zaručený recept na neustálé infekce parazitickými červy,“ vysvětluje archeolog Mitchell. Tehdejší lidé sice měli obecnou představu o existenci parazitů, nevěděli ale, jak se bránit jejich šíření.


Další články v sekci