Status masožrouta: Psychologové zjistili, proč lidé konzumují maso

Maso je chutné a výživné. Existuje ale i další důvod, proč ho lidé milují...
15.09.2018 - Stanislav Mihulka


Když se někoho zeptáte, proč jí rád maso, obvykle zazní něco o chuti masa nebo o jeho výživné hodnotě. Obojí je sice pravda, ale podle nového psychologického výzkumu hraje v oblibě masa stěžejní roli jiná motivace. Je evolučního původu a bývá jen podvědomá.

Maso je podle psychologů symbolem sociálního postavení ve společnosti. Čím nižší postavení člověk má, a takových lidí je z podstaty věci většina, tím více si masa cení kvůli této jeho hodnotě.

Status masožrouta

Symbolický význam masa, jako zdroje prestiže, je starší než lidský druh. V lovecko-sběračských i zemědělských společnostech je maso často vzácné a drahé. Častěji si ho mohou dopřávat jenom ti výše postavení. V moderní společnosti, například v Evropě, je tomu paradoxně naopak. Lidé s nižším společenským postavením ve skutečnosti spotřebují více masa než lidé z horní části společenského žebříčku. Touží po něm a je pro ně dostupné.

TIP: Vegetariáni žijí nezdravě: Mají více psychických poruch a častěji rakovinu

Australští vědci zjistili, že když dobrovolníkům v experimentu změní jejich subjektivně vnímané společenské postavení, změní se i jejich chuť na maso. Ti, kteří byli v experimentu nejníže postavení a byli se svým postavením nejvíce nespokojení, dávali přednost masité stravě před vegetariánským menu.

  • Zdroj textu

    University of Technology Sydney, Apetite

  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci