Štastné bzučení: Vědci zjistili, že čmeláci mají emoce a nálady
Ačkoliv emoce a pocity obvykle považujeme za vnitřní záležitost každého z nás, ve skutečnosti bývají vidět i navenek. Například je lze je odvodit z chování v určitých situacích.
Postupně se ukazuje, že emoce mají i živočichové, do nichž bychom to neřekli. Najdou se i u hmyzu. Britští badatelé pečlivě pozorovali čmeláky, jako se chovají v různých experimentálních scénářích. Některým nabízeli pamlsky, a pak jejich chování srovnávali se čmeláky, kteří nic nedostali. Jindy zase simulovali útok predátora a sledovali, co to se čmeláky udělá.
Čmeláci plní emocí
Vědci nakonec došli k závěru, že čmeláci prožívají emoce a nálady. Od těch lidských se určitě liší, ale v hrubých rysech jim asi rozumíme. Když pokusní čmeláci dostali přípravek, který blokuje dopamin, neurohormon těsně související se systémem odměny a potěšení v mozku, tak se jejich emoční reakce na pamlsky vytratily. Dopamin tedy hraje v emocích čmeláků významou roli.
TIP: Chápavá němá tvář: Psi rozumějí emocím ostatních psů i svých pánů
Podle vědců to vlastně není až takové překvapení. Hmyz možná vypadá naprvní pohled jinak než my, hmyzí mozky jsou ale ve skutečnosti v řadě ohledů podobné těm lidským.
-
Zdroj textuNew Scientist
-
Zdroj fotografiíTony Wills / Wikimedia Commons