Start studentské družice Starshine

05.06.2017 - Redakce Tajemství vesmíru


Po odletu raketoplánu Discovery od zárodku Mezinárodní vesmírné stanice vypustili astronauti z nákladového prostoru studentskou družici Starshine. Šlo o kouli s průměrem 48 cm, pokrytou 878 malými zrcadly. Satelit pak vydržel na orbitě několik měsíců, během nichž se na 25 tisíc středoškolských studentů z celého světa zúčastnilo jeho pozorování na obloze v době soumraku či úsvitu: Počítali parametry oběžné dráhy pokusné družice a z její degradace určovali hustotu zemské atmosféry v příslušných výškách nad povrchem planety.

Co se týče samotné mise raketoplánu Discovery, jednalo se o jeho první let ke vznikající ISS, s označením STS-96. Stroj odstartoval 27. května 1999 a v kokpitu sedělo sedm astronautů: velitel Kent Rominger, pilot Rick Husband (v roce 2003 zahynul jako velitel Columbie) a letoví specialisté Ellen Ochoaová, Tamara Jerniganová, Daniel Barry, Julie Payetteová z Kanady (která pak vypustila do vesmíru Starshine) a Valerij Tokarev z Ruska.

K modulu Unity na ISS se raketoplán připojil dva dny po startu a práce mohla začít. Údržba a rozšiřování nové stanice probíhaly venku i uvnitř, astronauti ve skafandrech nainstalovali na její vnější plášť ruský manipulátor Strela (obdobu kanadské robotické paže na americké části) a vybavení pro usnadnění budoucích výstupů, zábradlí a držadla pro uchycení nohou, to vše o celkové hmotnosti přes 300 kg. Posádka strávila na stanici 79,5 hodiny a 6. června pak bezpečně přistála v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Témata

družice

Další články v sekci