Spálená země: Nedávné požáry zničily nejméně pětinu australských lesů
V minulých měsících jsme byli svědky bezprecedentních požárů, které proměnily v popel nemalou část Austrálie. Na jižní polokouli panovalo žhavé léto, které do Austrálie přineslo extrémní vedra. Společně s dlouhotrvajícím suchem šlo o recept na katastrofu. Odborníci odhadují, že mezi zářím 2019 a lednem 2020 shořela nejméně pětina rozlohy všech lesů Austrálie.
Podle nedávné studie australských vědců shořelo během pěti měsíců přibližně 5,8 milionů hektarů lesního porostu. Mezi nejvíce zasažené oblasti patří státy Victoria a Nový Jižní Wales, které představují 21 % zalesněné oblasti Austrálie.
Dalo se na požáry lépe připravit?
Patrně nejsmutnější na celé situaci je, že indicie o extrémním rozsahu požárů měli vědci již na jaře minulého roku. Někteří z nich si nyní sypou popel na hlavu s tím, že situaci podcenili. Požáry jsou na Australském kontinentu každoročním koloritem. Běžný rozsah požárů je ale obvykle desetinový než kolik činí ohnivý účet za konec loňského roku.
Mimořádný rozsah loňských požárů se ale zdaleka nedotkl jen lesního porostu. Odborníci odhadují, že při nich zahynula více než miliarda zvířat. Mezi nejvíce postižené druhy, které na rozdíl od koalů obvykle unikají hledáčku médií, patří kakadu hnědohlavý, myška hastingská nebo vakomyš Aitkenova.
Drsné časy přicházejí
Vědci pochopitelně hledají odpověď na otázku, proč byly loňské požáry v Austrálii tak devastující? Především, jihovýchod Austrálie zažívá neobvykle sucho a nejdelší období podprůměrných srážek za posledních 120 let. To podle vědců souvisí s extrémnější podobou fenoménu dlouhodobých klimatických cyklů přezdívaných Indické Niño.
TIP: Snímky z vesmíru odhalují šokující rozsah požárů v Austrálii
Tyto cykly, při nichž jsou vody východního Indického oceánu teplejší než vody západního Indického oceánu, mají zásadní vliv na množství srážek v Austrálii. V poslední době je však těchto událostí méně, což bohužel znamená i méně srážek, vyšší teploty i více požárů. Podle vědců je na vině především stoupající teplota Indického oceánu. Podle Andrewa Kinga z University of Melbourne budou podobná léta, jako to minulé stále častější. Austrálii a její přírodu tak zřejmě čekají drsné časy.
Největší požáry Austrálie
Austrálie prožívá velmi často rozsáhlé požáry buše. Rizika požárů opakovaně stoupají v suchých létech, která jsou typická pro období, kdy v Pacifiku dochází k abnormální cirkulaci vodních mas označované jako El Niňo. V období od 7. února do 14. března 2009 zuřily požáry buše ve státě Victoria na ploše půl milionu hektarů. Oheň zničil více než dvě tisícovky obytných domů a 2 000 dalších staveb. O život přišlo 173 lidí. Nebyl to však zdaleka nejrozsáhlejší požár buše v historii Austrálie.
V roce 1851 zachvátil oheň 5 milionů hektarů buše ve státě Victoria. Zahubil milion ovcí a tisíce kusů skotu. O život přišlo 12 lidí. V roce 1939 shořel v tomto australském státě buš na ploše dvou milionů hektarů a v roce 1944 tu strávily plameny buš na rozloze milionu hektarů.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíNick-D / Wikimedia Commons