SpaceX to dokázali! Raketa Falcon Heavy úspěšně odstartovala

Včerejší start nejsilnější rakety současnosti se proměnil ve velkolepou show. Elon Musk a jeho SpaceX si připisují další mimořádný úspěch
07.02.2018 - Martin Reichman


Startovací okno aktuálně nejsilnější rakety současnosti se otevřelo v 19:30 hodin našeho času, kvůli silnému větru se ovšem samotný start posunul o zhruba dvě hodiny. V 21:45 zažehl Falcon Heavy všech svých 27 motorů Merlin a během několik vteřin se ladně vznesl nad startovací komplex 39A Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

O 3 minuty později se od centrální části prvního stupně oddělili oba boostery a v dokonale synchronní formaci se vydali zpět na přistání. Samotné dosednutí boosterů bylo jako z počítačové hry – přesně 8 minut po startu Falconu synchronizovaně dosedly obě části prvního stupně v pořádku v areálu Mysu Canaveral.

Otazníky kolem centrální části

Po několika sekundách se od prvního stupně úspěšně oddělil i centrální část prvního stupně a vydala se vstříc přistávací plošině v Atlantiku asi 500 kilometrů daleko od Floridy. I tato část vypadala zcela dle očekávání – pomocné trysky spolehlivě nasměrovaly centrální část k mořské plošině. Přibližně 9 minut po startu Falconu došlo k výpadku signálu z vracející se části prvního stupně. Elon Musk později na tiskové konferenci potvrdil, že došlo k jeho ztrátě

Při návratu tohoto stupně podle všeho došla samozápalná směs, která se používá k zažehnutí motorů, sloužících pro nezbytné zpomalení a řízené dosednutí. V důsledku toho centrální část prvního stupně narazila na hladinu oceánu zhruba sto metrů od plošiny rychlostí asi 500 kilometrů v hodině.

Druhý stupeň i se svým nákladem – rudým elektromobilem Tesla Roadster „pilotovaným“ hvězdným mužem Starmanem mezitím úspěšně doputoval na parkovací oběžnou dráhu Země, kde strávil dalších přibližně 5 hodin, aby se poté vydal směrem k heliocentrické dráze, která bude sahat až k dráze Marsu.

Pro SpaceX a jejího šéfa Elona Muska jde o další fenomenální úspěch bez ohledu na osud centrální části Falconu Heavy. Projekt Falcon Heavy opakovaně prokázal svou životaschopnost a mohl by otevřít nové možnosti pro velké vědecké mise i vesmírnou turistiku.

  • Zdroj textu

    SpaceX

  • Zdroj fotografií
    SpaceX, WRS

Další články v sekci