Sondu Parker Solar Probe bude na cestě ke Slunci chránit revoluční chlazení

Díky důmyslnému chladicímu systému doletí Parker Solar Probe ke Slunci blíž než jakákoli sonda před ní
29.06.2017 - Stanislav Mihulka


Sonda NASA Parker Solar Probe by se měla dostat nejblíže je Slunci ze všech kosmických výprav historie. Na sklonku roku 2018 ji čeká setkání se sluneční koronou.

TIP: Solar Probe Plus: Ke Slunci zamíří superrychlá sonda NASA

Tajemství úspěchu sondy Parker Solar Probe představuje revoluční systém chlazení, který zajistí, aby sonda fungovala i v pekelných podmínkách. Každé zařízení na palubě sondy, s výjimkou čtyř antén a speciálního detektoru částic, bude skryto před září Slunce sofistikovaným systémem tepelné ochrany TPS (z anglického thermal protection system).

Chlazení sluneční sondy

V okamžiku, kdy se Parker Solar Probe dostane nejblíže Slunci, teplota na povrchu štítu TPS dosáhne více než 1 370 stupňů Celsia. Chladicí systém ale zajistí, že vnitřek sondy zůstane mnohem chladnější. Aktivním chlazením systém docílí také toho, že teplota solárních panelů sondy, které budou vystaveny Slunci, nepřesáhne 160 stupňů Celsia.

TIP: Zaostřeno na Slunce: Družice SOHO slaví 20 výročí průzkumu naší hvězdy

Chladicí systém TPS sondy tvoří několik komponent: ohřívaný zásobník s vodou, dvourychlostní pumpy a čtyři speciální radiátory z titanových trubek a hlinkových ploch. Jako chladící médium je v systému TPS použito asi 5 litrů deionizované a natlakované vody, která zůstane kapalná při teplotách mezi 10 a 125 stupni Celsia. Jen málokterá chemická látka by tohle zvládla.

  • Zdroj textu
    Johns Hopkins University
  • Zdroj fotografií
    NASA/JHUAPL

Další články v sekci