Solární a větrné elektrárny nalijí novou krev do žil japonské Fukušimě

Namísto zemědělské půdy budou ve Fukušimě solární a větrné farmy
13.11.2019 - Stanislav Mihulka


Japonská prefektura Fukušima byla v roce 2011 těžce zdevastována úderem masivních vln tsunami po extrémním zemětřesení a následnou katastrofou zdejší jaderné elektrárny. Místní úřady se rozhodly, že Fukušimu promění v centrum obnovitelné energie. Právě tam spustili projekt v hodnotě 2,75 miliardy dolarů (asi 63,7 miliard Kč), který by to měl zařídit.

Cílem tohoto projektu je vybudovat ve Fukušimě celkem 11 solární elektráren a 10 větrných elektráren. Nové elektrárny budou stát ve zdejších horách a také na zemědělské půdě, která není obdělávaná kvůli obavám z kontaminace radioaktivním zářením. Až budou všechny tyto elektrárny spuštěny, měly by do japonské rozvodné sítě dodávat asi dvě třetiny výkonu původní jaderné elektrárny.

TIP: Pozoruhodná solární elektrárna v Černobylu se brzy připojí k rozvodné síti

V současné době v Japonsku zůstávají největším primárním zdrojem energie fosilní paliva, především ropa. Obnovitelné zdroje energie se v této zemi sice postupně rozšiřují, momentálně ale představují jen asi 10 procent celkové spotřeby energie v Japonsku. To je nápadně méně, než ve většině ekonomicky rozvinutých zemí. Obnovitelné energetické parky ve Fukušimě by měly situaci opět posunout směrem k více „zelené“ energii.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci