Slova jako facky: Urážky vězí v mozku silněji a po delší dobu než komplimenty
Urážky bolí. Jedovatá slova jsou jako facka nebo kopanec a lidé je často pociťují nepříjemně dlouho, mnohdy celé dny. Potvrzuje to i nizozemský výzkumný tým, který vedla Marijn Struiksma z Univerzity v Utrechtu. S kolegy detailně zkoumali emoční reakce na urážky, komplimenty a neutrální výroky s pomocí zobrazování mozkové aktivity. Jejich výzkum publikoval časopis Frontiers in Communication.
Badatelé umístili elektrody na hlavy téměř 80 žen, které pak vystavili urážkám, pochvalám či prostým sdělením od fiktivního muže. Ukázalo se, že urážky vyvolávají velmi silnou a velmi rychlou reakci, ať už jsou určené dotyčné osobě nebo někomu jinému. Reakce byly podle badatelů velmi podobné reakcím na inkasovaný políček.
Bolest z urážek
Zároveň vyšlo najevo, že se urážky v aktivitě mozku projevují dlouhou dobu. Pokud k urážkám dochází opakovaně, stále vyvolávají podobně intenzivní mozkovou aktivitu, bez ohledu na to, pokolikáté je člověk slyší. Mozek si na urážky nezvykne a neustále ho „zraňují“.
„Vše nasvědčuje tomu, že nějaký aspekt urážek poutá značnou pozornost mozku,“ uvádějí vědci. Zdůrazňují, že k tomu dochází už během 250 milisekund po vyslovení urážky. To podle nich ukazuje nejen na značnou citlivost lidí na negativní sociální jednání, ale také to, že jde o automatizovanou reakci.
Mohlo by to souviset s tím, že urážky od pradávna představují hrozbu pro zdraví, život nebo pro sociální postavení. Komplimenty vyvolávaly v porovnání s urážkami menší vlny mozkové aktivity.
TIP: Hádky ve vztazích? Psychologové zkoumali, jaké hádky neničí domácí štěstí
Výsledky experimentu zřejmě souvisejí se skutečností, že náš mozek má tendenci fixovat se spíše na negativní věci než na ty pozitivní. Struiksma s kolegy zároveň přiznávají, že jejich výzkum byl poměrně vzdálený od reálných situací. Probíhal v laboratoři a šlo pouze o reakce žen na výroky fiktivních mužů. Přesto ale přesvědčivě ukázal, jak silný vliv mají urážky na lidskou psychiku.
-
Zdroj textu