Důležitý objev: NASA hlásí sedm planet podobných Zemi u nedaleké hvězdy
Představitelé NASA a významní vědci před pár hodinami oznámili zásadní objev. U ultrachladného červeného trpaslíka TRAPPIST-1 se podle vědců nachází 7 planet velikostí podobných Zemi. Tři z těchto planet navíc leží v takzvané obyvatelné zóně.
Historický objev si připsal mezinárodní tým odborníků, který vedl Michaël Gillon z belgické Univerzity v Lutychu. Použili k tomu vesmírný infrateleskop Spitzer, a také pozemní teleskopy, včetně teleskopu TRAPPIST-South v Chile.
Planety TRAPPIST-1
TRAPPIST-1 je na hvězdné poměry opravdu drobnou stálicí s hmotností jen asi 8 % Slunce. Svou velikostí sotva převyšuje planetu Jupiter. Proto je – i přes svou relativní blízkost – na obloze jen velmi slabou hvězdičkou, která leží v souhvězdí Vodnáře.
„Trpasličí hvězdy, jako je TRAPPIST-1, vydávají podstatně méně energie než Slunce. Pokud na povrchu planet v takovém systému má existovat kapalná voda, musejí obíhat na mnohem bližších oběžných drahách, než v případě Sluneční soustavy. Naštěstí se zdá, že právě takovou kompaktní konfiguraci systému máme před sebou v případě hvězdy TRAPPIST-1,“ vysvětluje jeden ze spoluautorů studie Amaury Triaud.
Členové týmu z pozorování odvodili, že všechny nalezené planety systému jsou svou velikostí podobné Zemi a Venuši, nebo jen o málo menší. Z odhadované hustoty vyplývá, že přinejmenším šest vnitřních planet jsou kamenná tělesa.
Kapalná voda a možná i oceány
Oběžné dráhy těchto planet nejsou o mnoho větší než orbity velkých měsíců planety Jupiter a jsou tedy mnohem menší než oběžná dráha Merkuru kolem Slunce. Malá velikost mateřské hvězdy TRAPPIST-1 a její nízká povrchová teplota způsobují, že množství energie dopadající na povrch takto blízkých planet je srovnatelné s vnitřními planetami Sluneční soustavy. Planety TRAPPIST-1c, TRAPPIST-1d a TRAPPIST-1f dostávají od své hvězdy podobné množství energie jako Venuše, Země a Mars. Kapalná voda by ale podle vědců mohla být za určitých okolností na všech sedmi planetách.
Nejbližší planeta u trpaslíka, TRAPPIST-1b, oběhne hvězdu jednou za 1,51 dne, nejvzdálenější TRAPPIST-1h dokončí oběh jednou za 20 dní.
TIP: U červeného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají dvě kamenné planety s atmosférou
Vědci již v současnosti využívají kosmický dalekohled HST k pátrání po atmosférách planet. Člen týmu Emmanuël Jehin je přesvědčen, že s příští generací přístrojů, například pomocí dalekohledu ESO/ELT nebo kosmického teleskopu JWST, budeme schopni již brzy pátrat po vodě a dokonce důkazech existence života na planetách v systému TRAPPIST-1.
-
Zdroj textu
IFL Science, NASA, Nature
-
Zdroj fotografiíNASA, JPL-Caltech