Severní část Velké čínské zdi zřejmě nebyla postavena kvůli Čingischánovi
Velká čínská zeď není jen jedna. Jde vlastně o nesmírně rozsáhlý systém opevnění, který vznikal téměř dva tisíce let. Tvoří jej mnoho částí a zdí, které vznikly v různých obdobích čínské historie. Jednou z její částí je i severní opevnění, které se nalézá na rozhraní vnějšího a vnitřního Mongolska. Tato část zdi vznikla během panování říše Ťin, v letech 1138 až 1198. Až doposud si vědci mysleli, že tato část Velké čínské zdi vznikla kvůli obraně před Čingischánem a jeho mongolskými hordami.
Archeolog Gideon Shelach-Lavi z izraelské Hebrew University v Jeruzalémě a jeho kolegové nedávno jako první kompletně zmapovali tuto část Velké čínské zdi, která měří přibližně 740 kilometrů. Badatelé nakonec dospěli k závěru, že tato konkrétní zeď nesloužila vojenským účelům. Často prochází údolími, je relativně nízká a probíhá v blízkosti cest. Takové opevnění podle vědců nelze moc úspěšně bránit.
TIP: Fakta o čínském zázraku: Kdy a jak vznikala Velká čínská zeď?
Shelach-Lavi je přesvědčený, že dotyčná zeď na severu Číny pomáhala úředníkům kontrolovat pohyb lidí a stád dobytka. V té době panovalo chladné období a pastevci ze severu měli tendenci pást více na jih. A jak to v podobných případech bývá, severní zeď zřejmě sloužila k výběru daní. Že zřejmě nešlo o vojenskou pevnost potvrzuje i skutečnost, že když Čingischán v roce 1213 skutečně zaútočil na říši Ťin, jeho armáda prošla „opevněním“ jako nůž máslem.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons