Satelit Capella-2 pořizuje superostré radarové snímky zemského povrchu
Americká společnost Capella Space letos v srpnu vypustila svůj druhý a zároveň první plně funkční satelit Capella-2. Na oběžnou dráhu jej dopravila malá nosná raketa Electron společnosti Rocket Lab. Během prvních měsíců provozu pořídil satelit dechberoucí snímky zemského povrchu, které nabízejí (ve svém oboru) doposud nevídaný pohled na Zemi. Nejde přitom o klasické fotografie, nýbrž o radarové snímky.
Satelit Capella-2 má k dispozici radar se syntetickou aperturou (SAR, podle anglického Synthetic aperture radar). Ten pořizuje snímky pomocí rádiových vln, které proniknou tmou i oblačností. Jak potvrzuje šéf Capella Space Payam Banazadeh, je úžasné, když se satelit při snímkování Země nemusí ohlížet na denní dobu nebo na počasí.
Capella Space už na podzim zveřejnili první snímky, z nichž je patrné, co jejich satelit dokáže. Nově zveřejněné snímky je ale výrazně překonávají. Snímky, pořízené ve speciálním režimu „Spot“, zachycují pozemské cíle s rozlišením 50× 50 centimetrů.
TIP: Britský protipašerácký radarový satelit NovaSAR-1 poslal první snímky
Díky uvedenému rozlišení jsou snímky satelitu Capella-2 momentálně nejostřejší komerční radarové snímky. Zároveň jde o největší rozlišení pro komerční radarové snímky, jaké povolují americké úřady. Vyšší rozlišení je vyhrazeno pouze vládním úřadům a armádě. Capella Space hodlají začátkem příštího roku vypustit šest dalších satelitů tohoto typu, takže budou provozovat konstelaci celkem sedmi satelitů vybavených radary SAR.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCapella Space