Robotický speleolog DAEDALUS bude zkoumat jeskyně na Měsíci
Lunární jeskyně přitahují pozornost pozemských inženýrů a kolonistů. Právě v nich bychom totiž mohli postavit budovy trvalých základen a sídel na Měsíci. Předtím ale bude nutné tyto jeskyně důkladně prozkoumat. Evropská kosmická agentura ESA za tím účelem vyvíjí pozoruhodného robotického průzkumníka, který by se měl stát specialistou na lunární jeskyně.
Robota DAEDALUS (Descent And Exploration in Deep Autonomy of Lunar Underground Structures) navrhl tým pod vedením odborníků z Würzburské univerzity v Německu. Robot má tvar koule o velikosti 46 centimetrů a je ho možné spustit na kabelu do otvoru v měsíčním povrchu. DAEDALUS se poté odpojí a pustí do práce.
Specialista na jeskyně
Robotický jeskyňář se pohybuje pomocí vysunovatelných tyčí. Tyto tyče také mohou odstraňovat překážky a analyzovat horniny, s nimiž se DAEDALUS setká. Kabel, k němž je robot zpočátku připojený, má zabudovaný Wi-Fi systém pro komunikaci se Zemí. Robotický speleolog bude pracovat autonomně a bude schopný mapovat vnitřní prostory jeskyní vizuálně soustavou kamer, pomocí laserového systému LIDAR, a také proměřit základní parametry prostředí jeskyní, jako teplotu nebo záření. Tvůrci robota DAEDALUS doposud vyrobili tři prototypy, kvůli testování senzorů a pohybovému systému. Teď připravují čtvrtý prototyp, kompaktní zařízení s vysokou mírou autonomie.
TIP: Evropská kosmická agentura plánuje dlouhodobý pobyt lidí v jeskyních na Měsíci
V současnosti mapujeme měsíční povrch především díky sondám na oběžné dráze Měsíce. Tyto sondy zjistily, že lunární jeskyně mají obvykle vstup v podobě otvoru směřujícího dolů. To vyřazuje ze hry obvyklé koncepce kolových a obecně povrchových roverů. Průzkum lunárních jeskyní tak bude nejspíš v režii robotů, jakým je třeba DAEDALUS.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
NASA, JPL, ESA, Julius-Maximilians-University, CC BY-SA 4.0