Rizika tání: V ledovcích je uložena spousta radioaktivního spadu

Ledovce fungují jako přirozená skládka radioaktivního spadu z katastrof a testů jaderných zbraní. Co se bude dít, až roztají?
14.04.2019 - Stanislav Mihulka


Planeta se otepluje a ledovce roztávají. Podle nedávného výzkumu ledovce mizí dokonce o 18 procent rychleji, než jsme si doposud mysleli. Oproti šedesátým letům je to dnes pětkrát rychlejší. Tání ledovců je prostě poměrně náhlá změna, a jako obvykle, přináší jak dobré, tak i špatné věci.

Pokud jde o ty špatné, mnozí lidé se bojí toho, co je dnes v ledu zamrzlé a zítra by mohlo roztát a přinést problémy. Už samotné tání vody způsobuje pozvolný vzestup hladiny světových oceánů. V ledu mohou být zamrzlé i různé nebezpečné patogeny, i když jejich riziko je spíše jen teoretické. A podle britských odborníků mohou být v ledu zamrzlá i poměrně značná množství radioaktivního spadu.

TIP: Nečekaný dopad: Globální oteplování zvyšuje radioaktivitu polárního oceánu

Vědci totiž zjistili, že materiál zvaný kryokonit, který je tvořený jemnou drtí hornin, prachem, sazemi a mikroorganismy, a který se hojně nachází na ledovcích, podle všeho v sobě velmi účinně hromadí radionuklidy. Na řadě míst je povrch ledovců desetkrát i vícenásobně radioaktivní, než nezaledněná místa v okolí. Podle analýz se v ledovcích koncentruje radioaktivní spad z katastrof, jako byl Černobyl nebo Fukušima, a také z spad z testů jaderných zbraní, za dlouhou dobu.

Jak ledovce roztávají, nashromážděná radioaktivita se prudce uvolňuje do okolí. Brzy by to tak mohl být vážný problém pro lidská sídla v širokém okolí tajícího ledu.


Další články v sekci