Rekordní aukce: Ukradený artefakt z Apolla 11 se prodal za 39 milionů korun
U příležitosti výročí mise Apolla 11 připravila newyorská aukční síň Sotheby's dražbu vesmírných artefaktů. Mezi 170 nabízenými položkami byl největším tahákem na první pohled obyčejný vak. Ve skutečnosti v něm ale Neil Armstrong před 48 lety dopravil na Zem první vzorky z Měsíce.
Životní nákup
Cenný artefakt koupila v roce 2015 v aukci Nancy Carlsonová a podle všeho to byl životní nákup. Za vak (o kterém si myslela že pochází z mise Apolla 17) zaplatila pouhých 995 $ (zhruba 23 tisíc korun). Později se ale ukázalo, že „pytlík“ nepochází z Apolla 17, nýbrž z mise Apolla 11 a zpátky na Zemi se v něm vezly úplně první vzorky hornin. Tato zdánlivá maličkost pochopitelně hraje ve sběratelském světě zcela zásadní roli.
TIP: Aukce k nezaplacení: Kvůli omylu má NASA z ostudy kabát
Význam artefaktu si pochopitelně uvědomuje i NASA. Agentura vedla s Nancy Carlsonovou dva soudní spory, ve kterých se artefakt snažila získat. V loňském roce ale daly soudy za pravdu Nancy a lunární vak se tak opět objevil na trhu.
V pátek za něj kupec, který si podle aukční síně Sotheby´s nepřál zveřejnit jméno, zaplatil 1,8 milionu dolarů (v přepočtu přes 39 milionů korun). Vak se tak v žebříčku vesmírných relikvií vyšplhal na pomyslný stříbrný stupínek – doposud nejdražším vesmírným artefaktem je návratová kapsle za kterou sběratel v roce 2011 zaplatil 2 882 500 $. Za náramkové hodinky Davida Scotta, který se na Měsíc podíval v roce 1971, zaplatil v roce 2015 jiný sběratel 1 625 000 $.
Přestože jde o rekordní částku, v Sotheby's možná panuje mírné zklamání – těsně se totiž nepodařilo dosáhnout na odhadovanou cenu 2 až 4 miliony dolarů (46 až 93 milionů korun). Naopak Nancy Carlsonová jistě příliš nesmutní.
-
Zdroj textusothebys.com
-
Zdroj fotografiíNASA