Rekord v hlubinách: Japonský vrt dosáhl hloubky více než osmi kilometrů

Po 43 letech padl rekord v hlubokomořském vrtání. Posádka výzkumné lodi KAIMEI získala vzorky z hloubky více než osmi kilometrů
22.05.2021 - Stanislav Mihulka


Posádka japonské výzkumné lodi KAIMEI dosáhla významného úspěchu. V pátek 14. května 2021 vrtali na mořském dně v oblasti Japonského příkopu, v západní části Pacifiku. Jde o hlubokomořský příkop, který se táhne v délce asi 800 kilometrů, zhruba 200 kilometrů východně od severní části japonského ostrova Honšú. Jeho maximální hloubka dosahuje 8 046 metrů. Japonský příkop je geologicky velmi aktivní, až vyloženě „horký“. Souvisí s mnoha zemětřeseními i s vlnami tsunami.

Posádka KAIMEI vyvrtala vzorky v hloubce přes osm kilometrů, z míst, která se nacházejí 37 metrů pod mořským dnem. Jde o vrt z rekordně hlubokého mořského dna a rovněž vrt z rekordní hloubky pod mořským dnem. Tento rekord přitom vydržel velice dlouho. Jeho předchozím držitelem byla posádka vrtné lodi Glomar Challenger, která vyvrtala vzorky z mořského dna Mariánského příkopu v roce 1978 v hloubce okolo sedmi kilometrů.

TIP: Expedice za tajemstvím tsunami: Vědci budou hledat odpovědi pod dnem oceánu

V rámci projektu Expedition 386 spojily síly japonská agentura pro výzkum oceánu JAMSTEC (Japan Agency of Marine-Earth Science and Technology) a evropské konsorcium vrtařů ECORD (European Consortium for Ocean Research Drilling). Získané vzorky budou využity k výzkumu historie zemětřesení a geologických pochodů v Japonsku a v západním Pacifiku.


Další články v sekci