Radioteleskop portorické observatoře Arecibo se definitivně zhroutil
Portorický radioteleskop postihla v posledních měsících série havárií. V srpnu praskl pomocný ukotvovací kabel, spadl na disk o průměru 305 metrů a vytvořil v něm 30 metrů dlouhou trhlinu. Poškodila se i plošina visící nad talířem. Začátkem listopadu se pak přetrhlo jedno z hlavních lan, která poutala plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů.
Radioteleskop za 57 let své existence vydržel řádění hurikánů, působení tropické vlhkosti i řadu zemětřesení. Nepohyblivý radioteleskop byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snah o rozvoj ochrany proti balistickým střelám. Využíval se například ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací. Američtí astronomové Russell Hulse a Joseph Taylor s pomocí tohoto radioteleskopu v roce 1974 objevili nový typ pulsaru, za což v roce 1993 obdrželi Nobelovu cenu za fyziku.
Mediálně proslavené zařízení
Zařízení bylo také hlavní částí projektu SETI@home, který se zaměřuje na hledání známek mimozemské inteligence, a posloužilo jako kulisa v jedné ze závěrečných scén filmu Zlaté oko ze série o agentu Jamesi Bondovi. Hlavní záporný hrdina filmu pomocí teleskopu ovládal smrtící zbraň na oběžné dráze. Radioteleskop se objevil také ve sci-fi snímku Kontakt s Jodie Fosterovou v hlavní roli a zahrál si v jednom z dílů série Akta X.
TIP: Čína plánuje do roku 2023 vybudovat největší plně ovladatelný radioteleskop světa
Ředitel observatoře Ralph Gaume již po listopadové havárii oznámil, že rozsah poškození neumožňuje jeho opravu a radioteleskop bude odstaven a demontován. Ukončení provozu radioteleskopu ale neznamená ukončení provozu observatoře. Pokračovat má například výzkum pomocí LIDARu, který studuje zemskou atmosféru.
-
Zdroj textu
ČTK
-
Zdroj fotografiíWilbert Andrés Ruperto (Twitter), Dennis Vazquez (Facebook), Warner Bros