Radioaktivní voda z Fukušimy se podle vědců v bezpečné koncentraci rozšíří do většiny oceánů

Masy mořské vody Tichého oceánu spolehlivě naředí radioaktivní vodu z Fukušimy. Její plánované vypuštění do oceánu podle čínských vědců neohrozí lidi ani mořské ekosystémy
06.12.2021 - Stanislav Mihulka


Letošní rozhodnutí japonské vlády vypustit skladovanou vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima I do Tichého oceánu vyvolalo poprask po celém světě. V prostoru elektrárny je uloženo velké množství radioaktivní vody a místní úřady již nemají žádnou jinou rozumnou možnost, jak s touto vodou naložit.

Podle nové studie týmu čínských odborníků se radioaktivní voda z Fukušimy, která obsahuje především problematický radioaktivní izotop vodíku tritium, po vypuštění během 120 dní rozšíří po ohromné ploše Tichého oceánu. Za déle než tři roky se dostane k břehům dalších kontinentů a za více než šest let část radioaktivní vody pronikne Panamským průplavem do Atlantiku a na druhé straně světa zase do Indického oceánu.

Obavy nejsou na místě

Přesto podle vědců není důvod k obavám. Tritium je teoreticky nebezpečné jen při požití a nehromadí se v živých organismech. Ještě mnohem významnější je ovšem skutečnost, že fukušimské tritium bude v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

TIP: Japonští odborníci obklopili reaktory ve Fukušimě ledovou zdí

Je pravda, že obsahem tritia voda v zásobnících v prostoru fukušimské elektrárny asi stokrát překračuje bezpečnostní limit Světové zdravotnické organizace WHO, po naředění celým Tichým oceánem ale jeho koncentrace dramaticky poklesne. Jak upozorňují odborníci, jen samotné zařízení pro zpracování jaderného odpadu v La Hague na severu Francie, vypustí každým rokem do Lamanšského průlivu každoročně asi 13krát více tritia, než kolik ho teď celkem obsahuje voda uskladněná ve Fukušimě.


Další články v sekci