První umělé biosolární listy vyčistí vzduch jako 100 stromů

V Londýně testují novou technologii s umělými listy, která čistí vzduch, pohlcuje oxid uhličitý a vypouští kyslík
01.05.2019 - Stanislav Mihulka


Znečištěný vzduch je dnes jedním z nejhorších zabijáků na světě. Podle Světové zdravotnické organizace WHO kvůli znečištěnému ovzduší každoročně zemře asi 4,2 milionů lidí. Přitom asi 91 procent celosvětové populace žije v oblastech, kde znečištění vzduchu přesahuje limity, které WHO doporučuje jako hranici pro zdravotně nezávadný vzduch.

Britští vědci nedávno spojili síly s biotechnologickým startupem Arborea, aby otestovali novou technologii „biosolárních umělých listů“ v prostoru univerzitního kampusu v Londýně. Klíčovým prvkem této technologie jsou nepatrné zelené mikrořasy, které žijí uvnitř velkých panelů s kultivačním systémem, připomínajících solární panely. Tyto panely je přitom možné nainstalovat kdekoliv na vhodných místech na zemi, na budovách nebo na střechách všemožných objektů.

TIP: Lepší než originál: Nové bionické listy jsou desetkrát účinnější než přírodní

První prakticky využitelné biosolární umělé listy napodobují přírodní proces fotosyntézy. Panely plné mikrořas pohlcují oxid uhličitý z okolí a naopak vypouštějí kyslík. Zároveň vyrábějí výživný rostlinný protein, s minimálním dopadem na životní prostředí. Panely s biosolárními listy využívají přírodní sluneční svit a je možné jimi pokrýt prakticky libovolně velké plochy. Při použití vyčistí vzduch jako 100 stromů, které ale zabírají plochu jediného stromu. Znečištěný vzduch je jedním z největších problémů Londýna, podobné projekty jsou zde proto velmi vítané.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Arborea/Imperial College London/Thomas Glover

Další články v sekci