První „chameleonský“ satelit Eutelsat Quantum lze programovat i na orbitě
Dnešní satelity se připravují a kompletně programují ještě dole na Zemi. Provozovatelé satelitů mají tudíž jen omezené možnosti, jak zasahovat do činnosti satelitů, když se dostanou na oběžnou dráhu. V dohledné budoucnosti by to ale mělo být jiné. Přinejmenším některé ze satelitů bude možné programovat přímo ve vesmíru.
Prvním z takových satelitů by se měl brzy stát jednotunový komunikační satelit Eutelsat Quantum, který vyrobila britská společnost Surrey Satellite Technology (SSTL). Satelit bude v těchto dnech představen veřejnosti a pak se vydá k dokončení do společnosti Airbus ve Francii.
Chameleonský satelit
Technologii satelitu Eutelsat Quantum vyvinula britská kosmická agentura UK Space Agency ve spolupráci s evropskou agenturou ESA. Namísto toho, aby šlo o specializovaný satelit, je řada funkcí satelitu řízená softwarově. Satelit je navržený tak, aby ho bylo možné přeprogramovat a překonfigurovat i poté, co bude umístěný na geostacionární oběžné dráze, ve vzdálenosti 35 786 km od povrchu Země.
TIP: Šílený nápad nebo skvělý koncept? Na ISS testují LEGO satelity
Eutelsat Quatum je komunikační chameleon. Podle potřeby si může, podobně jako právě chameleon, přizpůsobit například oblast pokrytí signálem, přenášené frekvence vysílání, napájení energií i pozici na oběžné dráze. Tento satelit představuje završení mnohaletého výzkumu a vývoje. Brzy ho jistě budou následovat další podobné „chameleonské“ satelity.
-
Zdroj textu
UK Space Agency, ESA
-
Zdroj fotografiíAirbus