Průměrná tělesná teplota lidí klesá: Příčiny poklesu zatím vědci neznají
Normální tělesná teplota u lidí osciluje mezi 36,5 až 37,5 °C. Za průměrnou je pak již více než 150 let považována teplota 37 °C. Na základě tisíců měření ji tak v roce 1868 stanovil německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich. Během let se ukázalo, že se teplota našeho těla mění během dne, přičemž bývá nejnižší ráno a naopak nejvyšší kolem šesté hodiny večer. Rozdíly jsou také v tělesné teplotě mužů a žen.
V poslední letech ale odborníci zjistili, že se s lidskou teplotou něco děje. Několik vědeckých studií nezávisle na sobě tvrdí, že teplota lidského těla na planetě klesá. Nedávný výzkum více než 35 tisíc pacientů ve Velké Británii dospěl k průměrné teplotě 36,6 °C. Jiná studie zase zjistila, že v USA od šedesátých let 19. století klesá průměrná lidská teplota o zhruba 0,02 °C za desetiletí.
TIP: Hydrogelové náplasti využívají tělesné teplo k urychlení hojení
Pokles teploty lidí ale není všude stejný. V bolivijské Amazonii probíhá od roku 2001 projekt „Tsimane Health and Life History“, který detailně sleduje zdravotní stav kmene lovců-sběračů Tsimané. Podle čerstvě zveřejněných výsledků se jejich průměrná tělesná teplota od začátku projektu snižuje tempem 0,05 °C za rok. Za méně než dvě desetiletí poklesla teplota lidí kmene Tsimané stejně, jako teplota Američanů za více než dvě století.
Příčiny tohoto poklesu nejsou jasné ani u kmene Tsimané, ani jinde ve světě. Zřejmě to přímo nesouvisí se zdravotním stavem a kondicí. Důvodem podle vědců může být zlepšená lékařská péče, díky které teď infekce, i ty velmi mírné, trvají kratší dobu. Další možností je, že lidské tělo dnes nemusí tak intenzivně regulovat teplotu, kvůli kvalitnějším oděvům a klimatizaci.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock