Průlomový objev? Astrofyzici již zítra odhalí podrobnosti z pozorování supermasivní černé díry
Ve středu 10. dubna (2019) čeká odbornou i laickou veřejnost velká událost. Vědci v tento den mají představit výsledky pozorování naší domácí supermasivní černé díry, nacházející se v centru Mléčné dráhy.
Vše je zatím velmi utajované, očekává se ale, že vědci vyrukují se snímky zachycující bezprostředního okolí supermasivní černé díry, tedy tzv. horizont událostí černé díry.
Organizace očekávaného oznámení naznačuje, že tentokrát nepůjde o „běžný objev“. Některá média spekulují, že bychom se mohli dočkat jednoho z největších vědeckých milníků za posledních sto let. V každém případě se má v 15 hodin našeho času současně konat šest tiskových konferencí - v Bruselu, Santiagu, Šanghaji, Tokiju, Taipei, Taiwanu a Washingtonu.
Virtuální teleskop velikosti planety
Oznámení se má týkat pozorování učiněná prostřednictvím Teleskopu Horizontu událostí (Event Horizon Telescope, EHT), který tvoří síť celkem devíti radioteleskopů, rozesetých po celé Zemi. Společným pozorováním a důmyslným zpracováním dat z nich vědci vytvořili virtuální radioteleskop o velikosti planety, který nabízí unikátní možnosti pozorování s nevídaným rozlišením.
Supermasivní černá díra Mléčné dráhy je velice hmotná a její váha odpovídá více než čtyřem milionům Sluncí, jako objekt ve vesmíru je ale poměrně malá. Podle odhadů by mohla mít průměr cca 60 milionů kilometrů, což je zhruba jako vzdálenost Merkuru od Slunce.
TIP: Detailní pohled na černou díru? Díky dalekohledu o velikosti Země již za rok
Černé díry jsou gravitačně zhroucené objekty, jejichž přitažlivost je tak nesmírná, že z nich neunikne vůbec nic, ani elektromagnetické záření. Proto není možné černou díru pozorovat přímo. Teleskop Horizontu událostí tudíž pozoroval bezprostřední okolí supermasivní černé díry, v němž by měla být patrná „silueta“ tohoto objektu. Pozorování se přitom odehrála již v dubnu 2017 a vědci je od té doby intenzivně zpracovávali a analyzovali. Již brzy se dozvíme, k čemu došli.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíNASA, ESA, and D. Coe, J. Anderson, and R. van der Marel (STScI)