Průlet peklem: Evropský Qarman sestoupí jako první cubesat do atmosféry
Právě dnes (19. 2. 2020) by mělo po několika odkladech dojít k vypuštění cubesatu Qarman, který je hlavním hrdinou pozoruhodného projektu Evropské kosmické agentury. Qarman, neboli Qubesat for Aerothermodynamic Research and Measurements on AblatioN, je prvním cubesatem v historii, který by měl přežít sestup z oběžné dráhy.
Qarman je miniaturní cubesat sestavený ze tří jednotek 10× 10 cm, takže jeho výsledná velikost zhruba odpovídá krabici od bot. Na rozdíl od ní je ale nesrovnatelně odolnější. Je navržený tak, aby odolal extrémně drsným podmínkám, včetně teplot až několika tisíc stupňů, jimž je vystaveno každé těleso, které přilétá z vesmíru do pozemské atmosféry.
Qarman jde do akce
Cubesat Qarman se dostal na oběžnou dráhu loni 5. prosince (2019) na palubě nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX, která jej dopravila na ISS. Teď by se měl konečně dostat do kosmického prostoru, s pomocí zařízení Nanoracks, které je na ISS právě pro tyto účely. Hlavním úkolem Qarmana pak bude postupně brzdit třením a klesat, dokud se nedostane do hustších vrstev atmosféry. To by mělo trvat několik měsíců.
TIP: ESA připravuje revoluční evropský satelit vybavený umělou inteligencí
Až se Qarman dostane dost nízko, spustí se automatické procedury pro průlet atmosférou. Pak nastane opravdové přibližně 18 minut trvající peklo. Cubesat by měl průlet vydržet a získat během sestupu data, která jeho přístroje následně odešlou prostřednictvím satelitní sítě Iridium. Odvážný průkopník se nakonec rozbije o zem, jeho let by ale měl otevřít cestu mnoha podobným následovníkům, kteří budou testovat nejrůznější technologie v podmínkách průletu atmosférou.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíqarman.eu