Prstencový liják: Na Saturn prší materiál z monumentálních prstenců

Prstence Saturnu tvoří hlavně led, prach a jednoduché organické látky. Výzkum sondy Cassini ukázal, jak tento materiál prší na povrch planety
08.10.2018 - Stanislav Mihulka


Planeta Saturn se ve Sluneční soustavě pyšní svými monumentálními prstenci. Jsou nádherné z dálky a pozoruhodné zblízka. Vědci nedávno přišli na to, že z prstenců „prší“ na planetu mnohem více materiálu, než jsme si kdy mysleli.

Hunter Waite z výzkumného institutu Southwest Research Institute v americkém Texasu a jeho spolupracovníci to vyčetli z dat, která v závěrečné fázi své mise získala meziplanetární sonda Cassini.

Cassini a prstence

Sonda Cassini celkem 22krát proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci. O tomto prostoru jsme toho zatím věděli jen málo. Jedním z nejzajímavějších zjištění, které sonda získala, je skutečnost, že z prstenců prší na Saturn nemalé množství hmoty.

TIP: Mohou prstence Saturnu v budoucnu vytvořit nový měsíc?

Podle propočtů Waiteho a jeho kolegů jde o pořádný liják. Materiál prstenců tvoří především vodní led a jednoduché organické látky. Tato směs se na povrch Saturnu řítí s intenzitou asi 10 tun hmoty za sekundu. Výsledky výzkumu tak mimo jiné ukazují, že Saturnovy prstence hrají dramatickou roli v utváření horních vrstev atmosféry Saturnu.

  • Zdroj textu

    Southwest Research Institute

  • Zdroj fotografií
    NASA/JPL-Caltech/SSI

Další články v sekci