Prokletí výšky: Udeří do žiraf blesk častěji, než do jiných zvířat?

Žirafy jsou hodně vysoké. Znamená to, že fungují jako hromosvod?
26.06.2017 - Stanislav Mihulka


Žirafy mohou měřit téměř šest metrů. Obvykle žijí na afrických suchých pláních nebo savanách, kde často převyšují okolní prostředí. Znamená to, že se do žiraf strefí blesk častěji, než do dalších afrických zvířat?

Podle zoologů žirafy skutečně občas umírají po zásahu bleskem. Například v zoologické zahradě Disney's Animal Kingdom na Floridě zahynula v roce 2003 po zásahu bleskem žirafa Betsy, jako jediná oběť blesku v historii této zahrady.

Je sice pravda, že blesk nemusí vždy zasáhnout nejvyšší objekt v okolí, ale vyšší objekty mají větší šanci, že budou bleskem postiženy. U velkých zvířat, jako je právě žirafa, je větší riziko toho, že elektrický proud, vyvolaný zásahem blesku, projde životně důležitými orgány.

TIP: Světové rekordy blesků: Nejdéle trvající blesk z Francie a nejdelší blesk z Oklahomy

Stejně tak se velká zvířata mohou s větší pravděpodobností stát obětí postranních výbojů po úderu blesku. Ačkoliv přesná čísla nejsou k dispozici, žirafy opravdu mohou být zasaženy bleskem častěji než jiná zvířata. V Africe ale přežily miliony let, aniž by jejich druh vyhynul. A to tam jsou bouřky skoro na denním pořádku.

  • Zdroj textu

    RealClearScience

  • Zdroj fotografií
    CC0 Public Domain

Další články v sekci