Proč se i některým velmi silným kuřákům daří vyhýbat rakovině plic?

Většina případů rakoviny plic přímo souvisí s kouřením. Rakovinu plic ale dostane jen menšina kuřáků. Vědci nyní zřejmě objevili příčinu odolnosti některých i velmi silných milovníků tabákového kouře…
13.04.2022 - Stanislav Mihulka


Kouření tabáku opravdu není zdravé. Cigarety a další podobné produkty zvyšují riziko onemocnění srdce, mrtvice či rozvoje diabetu. Není tajemstvím, že naprostá většina případů rakoviny plic je přímo spojená s kouřením. Opačně to ale neplatí. Nádor na plicích se objeví přibližně „jen“ u 10 až 20 procent celoživotních kuřáků. Vyhne se dokonce i některým z nejsilnějších kuřáků, kteří řadu let kouří 20 a více cigaret denně. Jak je to možné? 

I když je vznik rakoviny plic ovlivněný nejen kouřením, ale i například pohlavím a širším zdravotním stavem, schopnost některých kuřáků vyhnout se rakovině plic nemusí být podle nejnovějšího výzkumu jen otázkou pouhého štěstí. Pneumolog Simon Spivack z americké Albert Einstein College of Medicine v New Yorku a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že v tom má prsty velmi účinný systém pro opravy DNA či neutralizace škodlivých látek v buňkách.

Někteří kuřáci přežívají 

Spivack a jeho tým zjistili, že nejsilnější kuřáci nejsou nejvíce zatíženi mutacemi. „Naše data ukazují, že tito šťastlivci přežili dlouhou dobu velmi intenzivního kouření díky tomu, že v jejich těle nedochází k očekávanému nárůstu počtu mutací. Zřejmě mají velmi efektivní systémy pro opravy poškozené DNA anebo pro detoxifikaci látek obsažených v cigaretovém kouři,“ uvádí profesor Spivack ve své zprávě pro magazín Nature Genetics.

TIP: Nikdy není pozdě přestat: Plíce bývalých kuřáků jsou v překvapivě dobré kondici

Přáli bychom si vyvinout metody, s jejichž pomocí bude možné změřit kapacitu daného člověka, pokud jde opravy poškozené DNA anebo detoxifikaci škodlivých látek v kouři,“ vysvětluje Spivack. Výsledky takového měření by mohly přinést nový způsob hodnocení rizika rozvoje rakoviny plic, včasnější detekci onemocnění a efektivnější léčbu. 


Další články v sekci