Problém s vodou: Rezavějící trubky mohou uvolňovat karcinogenní chrom

Zanedbané vodovodní potrubí může skrývat nebezpečí v podobě šestimocného chromu. Ten je pro lidské zdraví velmi nebezpečný
06.12.2020 - Stanislav Mihulka


Chrom se v určitém množství přirozeně vyskytuje v půdě i v podzemní vodě. Jeho stopové množství, v podobě trojmocného chromu, se může objevit v pitné vodě nebo i v jídle. Podle toho co o chromu víme, nemá toto bezpečné množství žádný vliv na lidské zdraví vliv – ani negativní, ani pozitivní.

Haizhou Liu z americké University of California, Riverside a jeho tým ale nedávno zjistili, že se do pitné vody může dostat chrom v další formě, která je pro lidské zdraví mnohem nebezpečnější. Jde o šestimocný chrom, který poškozuje tkáně lidského těla a chová se jako karcinogen.

TIP: Britští vědci: Lithium v pitné vodě souvisí s nižší mírou sebevražd

Chrom se přidává do železa na výrobu trubek, paradoxně proto, aby trubky byly odolnější vůči korozi. Rez si ale nakonec vždy najde cestu. Pak se chrom stane z pomocníka ve vodovodních trubkách nebezpečnou hrozbou. Může totiž reagovat se zbytky dezinfekčních chemikálií, čímž vznikne šestimocný chrom, který se dostává do pitné vody.

Haizhou Liu je přesvědčený, že jejich výsledky změní náš pohled na chemii chromu, především na jeho nebezpečné šestimocné formy v pitné vodě. Zároveň se ukázalo, jak je nesmírně důležité udržovat v dobrém stavu vodovodní potrubí. Vědci také doporučují omezovat použití trubek z materiálu s vysokým obsahem chromu, a raději používat dezinfekční látky, které méně reagují s chlorem, jako je například chloramin.


Další články v sekci