Prach z některých hornin by mohl významně snížit množství CO2 v atmosféře

Zesílené zvětrávání hornin na polích by mohlo odstraňovat až 2 miliardy tun oxidu uhličitého z atmosféry ročně
13.07.2020 - Stanislav Mihulka


Tým odborníků britské University of Sheffield navrhuje využívat metodu „zesíleného zvětrávání horniny“, která zařídí významné zvýšení schopnosti půdy, například na polích a na farmách, pohlcovat atmosférický oxid uhličitý. Některé horniny – především čedič a některé křemičitany, samovolně pohlcují oxid uhličitý v průběhu svého zvětrávání, když se drolí na stále menší a menší kousky. Reagují přitom s oxidem uhličitým a vytvářejí uhličitany, které dále pohlcují oxid uhličitý. Tento proces je známý jako vázání (sekvestrace) uhlíku.

Přestože jde o novinku, koncept jako takový úplně nový není. Zemědělci již dlouho znají například přidávání vápencového prachu do půdy kvůli snížení její acidifikace.

TIP: Odvážné geoinženýrství: Jak zachránit Arktidu za 500 miliard dolarů?

Zesílené zvětrávání horniny spočívá v tom, že se dotyčná hornina nejprve rozdrtí na prach, aby se co nejvíce zvýšila plocha povrchu této horniny. Následně se prach z horniny rozptýlí do půdy, například na pole, a tím se dále urychlí proces zvětrávání horniny. Britští badatelé odhadují, že metodou zesíleného zvětrávání horniny by bylo možné odebrat z atmosféry kolem 2 miliard tun oxidu uhličitého ročně. To je zhruba polovina současných emisí uhlíku celé Evropy. 


Další články v sekci