Policejní zátah na výrobce drog v Myanmaru přinesl rekordní úlovek
Jako takzvaný „zlatý trojúhelník“ je označována oblast jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hranicemi Myanmaru, Thajska a Laosu. Jde o území ovládané narkomafií a celosvětově významného producenta opia. Přírodní drogy jsou ale příliš závislé na počasí a náročné na prostor, místní narkobaroni tak místo pěstování máku postupně přecházejí na efektivnější a ve výsledku i levnější výrobu syntetických drog. Například trh s metamfetaminem se podle odhadů odborníků v této části Asie pohybuje okolo 60 miliard dolarů ročně.
Dokládá to i čerstvý zátah myanmarské policie, během kterého zasahující policisté objevili továrnu s rekordní produkcí metamfetaminu a methylfentanylu – látky používané k výrobě účinného syntetického opioidu.
Policie na místě zajistila téměř 200 milionů tablet metamfetaminu, více než 500 kilogramů této látky v krystalické formě, tuny a tisíce litrů prekurzorů – chemikálií používaných k výrobě nelegálních drog.
TIP: Divoká prasata rozryla lesní skrýš plnou kokainu a pomohla tak odhalit drogový gang
Za zcela bezprecedentní policisté označili úlovek 3 750 litrů methylfentanylu, používaného nejčastěji k výrobě silného syntetického opioidu fentanylu. Podle Jeremyho Douglase, regionálního koordinátora Úřadu OSN pro kontrolu drog a prevenci zločinnosti (UNODC), odpovídá zajištěné množství methylfentanylu přibližně roční spotřebě heroinu v oblasti „zlatého trojúhelníku“. Kromě drog a látek k jejich výrobě policisté zadrželi také 33 lidí podezřelých z výroby nelegálních drog.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíMyanmar CCDAC