Podmořský vulkán Orca Seamount u Antarktidy spustil 85 tisíc zemětřesení

V druhé polovině roku 2020 se třásla oblast Jižních Shetland a severozápadní Antarktidy sérií mnoha tisíc otřesů. Jde o doposud nejsilnější známou seismickou aktivitu v této části světa
30.04.2022 - Stanislav Mihulka


Orca Seamount je podmořská hora poblíž ostrova krále Jiřího v Antarktidě v Bransfieldově úžině. Jde vlastně o podmořský štítový vulkán, jehož kráter má okolo tří kilometrů v průměru a tyčí se do výšky asi 900 metrů nad okolním mořským dnem.

Dlouhá léta neaktivní vulkán se probudil v srpnu 2020 a do listopadu téhož roku rozpoutal mimořádně početný roj zemětřesení. Podle vědců jich během tří měsíců bylo okolo 85 tisíc, přičemž nejsilnější z nich s magnitudem 6 se odehrálo až na konci v listopadu. Jde o nejsilnější vulkanickou aktivitu, kterou jsme kdy v této oblasti zaznamenali. Geologové jsou přesvědčeni, že viníkem nejspíš byl „prst“ horkého magmatu, který vystoupal ze zemského pláště do zemské kůry.

Antarktidská premiéra

Jak sdělil seismolog Simone Cesca z německého Geologického výzkumného centra v Postdamu: „Podobné jevy jsme již pozorovali jinde na Zemi, ale v Antarktidě je to poprvé.“ Tyto procesy podle Cescy obvykle probíhají na velmi pozvolné geologické časové škále a je pro nás velkým štěstím, že jsme se stali jejich přímými svědky. 

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

V této oblasti, mezi souostrovím Jižní Shetlandy a severozápadním cípem Antarktidy, panuje složitá geologická situace. Malý zbytek staré tektonické desky Phoenix se zanořuje pod kontinentální Antarktickou desku, a také zde působí menší tektonická deska Scotia. 

Orca Seamount podle snímkování sonarem německého výzkumného ledoborce RV Polarstern (foto: AWI, Hannes GrobeCC BY 3.0 CZ)

Navzdory velkému roji zemětřesení badatelé doposud nezaznamenali žádné stopy po podmořské erupci, která se v souvislosti s otřesy mohla odehrát. Definitivně potvrdit by to mohla vědecká mise, která by detailně proměřila hloubku dna v této oblasti a získané údaje porovnala s historickými mapami. 


Další články v sekci