Podle zakladatelů BioNTechu se za pár let dočkáme vakcíny i proti rakovině

Vývoj mRNA vakcín proti koronaviru uspíšil práce na vakcíně, která v budoucnu pomůže pacientům s rakovinou
24.10.2022 - Stanislav Mihulka
Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense, CC BY-SA 2.0)

" data-thumb="/sites/default/files/styles/x_100/public/clankyold/obrazky/1/6/6/6/5/6/2/8/8/0/pfizer-biontech_covid-19_vaccine_2020_e.jpg?itok=WNpRxLnc" data-img="/sites/default/files/styles/x910_600/public/clankyold/obrazky/1/6/6/6/5/6/2/8/8/0/pfizer-biontech_covid-19_vaccine_2020_e.jpg?itok=Q_p8ZMIf" data-full="/sites/default/files/styles/x1200/public/clankyold/obrazky/1/6/6/6/5/6/2/8/8/0/pfizer-biontech_covid-19_vaccine_2020_e.jpg?itok=DOeTA9NK">


Existuje mnoho rozmanitých druhů nádorů, které se mohou objevit na prakticky všech místech lidského těla. Jedno mají ale společné. Vždy jde o selhání imunitního systému, který si nedokáže poradit s rakovinným bujením. V poslední době se objevují léčby nádorů, které cílí právě na imunitní systém pacienta. Stále větší pozornosti se přitom těší protinádorové vakcíny.

Spoluzakladatelé biotechnologické společnosti BioNTech, kterou proslavil extrémně rychlý vývoj mRNA vakcíny proti pandemickému koronaviru, manželský pár Uğur Şahin a Özlem Türeciová, nedávno předpověděli, že během příštího desetiletí bude široce dostupná vakcína proti rakovině. „Opravdu máme pocit, že jsme na dosah vakcíny, která by mohla změnit život pacientů s nádory,tvrdí v rozhovoru pro BBC Özlem Türeciová.

mRNA vakcína na míru

V laboratořích BioNTechu právě vzniká vakcína, která využívá mRNA technologii a měla by vytrénovat imunitní systém očkovaného, aby rozpoznával a ničil nádory. „Naším cílem je vakcína, která bude šitá na míru konkrétního pacienta. Půjde o součást léčby, která bude následovat například po chirurgickém odstranění nádoru,“ vysvětluje Uğur Şahin.

TIP: Nová vakcína proti melanomu má u myší 100% úspěšnost

Tato vakcína by měla u pacienta vyvolat specifickou imunitní odpověď. T-lymfocyty pacienta budou v těle pátrat po zbývajících buňkách nádoru a v ideálním případě je zničí,“ doplňuje Şahin. Výzkum mRNA vakcín původně předcházel vývoji mRNA vakcíny proti covidu-19 a velmi uspíšil její vznik. V BioNTechu teď zase využívají zkušenosti získané vývojem covidové vakcíny pro dotažení vývoje vakcíny proti nádorům.


Další články v sekci