Podle studie rakouských vědců dokážou psi odhadnout, kdy jim lidé lžou
Lidé v řadě případů dovedou s pomocí různých vodítek určit, zda jim jiní lidé říkají pravdu. Rakouský výzkumný tým zjišťoval, zda podobnou dovedností disponují také psi ve vztahu k lidem. Badatelé za tímo účelem uskutečnili sérii jednoduchých experimentů se 260 psími dobrovolníky z rozmanitých plemen.
V experimentech měli psi za úkol reagovat na pokyn neznámého člověka a vybrat si, která ze dvou nádob obsahuje ukrytý pamlsek. Nejprve jim jeden člověk poradil správně a ukázal, kde je pamlsek. Pak pes sledoval, jak jiný neznámý člověk pohybuje s nádobami a zároveň ho pozoruje nebo nepozoruje další neznámý člověk. Pes v tomto experimentu vždy viděl, kde pamlsek ve skutečnosti je.
Polovina psů se neřídí špatnou radou
Když pak psi měli opět reagovat na lidskou radu, ukázalo se, že ignorují doporučení člověka, který nebyl přítomen u rozmísťování nádob s pamlskem. Psi očividně věděli, že takový člověk netuší, kde pamlsek je. Ještě zajímavější ale bylo, že zhruba polovina psů neposlechla člověka, který sice byl u přípravy nádob, ale psovi radil záměrně špatně. To podle vědců dokazuje, jak psi chápou, že jim člověk v takovém případě lže.
TIP: Chápavá němá tvář: Psi rozumějí emocím ostatních psů i svých pánů
Psi přitom v tomto typu experimentů dopadli výrazně lépe, než děti mladší pěti let, makaci a nebo šimpanzi, kteří se dříve zúčastnili navlas stejných experimentů a často důvěřovali neznámým lidem, i když vlastně věděli, že jim radí špatně.