Podle nové studie může Parkinsonova choroba vznikat již před narozením
Parkinsonova choroba je neurodegenerativním onemocněním mozku, které obvykle doprovází třes, strnulé postoje a obtíže s pohyby i se zažíváním. Tato nemoc se většinou projevuje až pozdějším věku. Jak ale zjistili ve svém nedávném výzkumu američtí odborníci, kořeny Parkinsonovy choroby mohou sahat až do vývoje zárodku v těhotenství.
Přibližně jeden případ této choroby z deseti se u pacienta rozvíjí před 50. rokem života. Zmíněný výzkum ukazuje, že tito lidé se zřejmě už narodí s neobvyklými mozkovými buňkami, neurony, které jsou zodpovědné za produkci významné látky ovlivňující činnost mozku – dopaminu.
TIP: Důležitý průlom: Vědci konečně popsali specifickou „vůni“ Parkinsonovy choroby
Takové buňky se třeba po celá desetiletí života nijak neprojevují, ale ve skutečnosti se v nich zřejmě postupně hromadí škodlivé látky, které nakonec vedou k rozvoji Parkinsona v relativně nízkém věku. Detailní příčina vzniku Parkinsonovy choroby stále zůstává tajemstvím, ale díky podobným objevům se již blížíme k rozluštění záhady.
Parkinsonova nemoc
Parkinsonova nemoc je to chronické, nevyléčitelné a progresivní onemocnění, které je charakteristické motorickými systémovými poruchami. Nemoc vyvolává odumírání buněk tvořících dopamin ve střední části mozku. Dopamin je potřebný k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Parkinsonova nemoc se projeví, když člověk ztratí 70 procent dopaminu.
Proč u některých lidí k odumírání těchto buněk dochází, není jasné. Předpokládá se například vliv prostředí, infekce nebo některé chemikálie. Výzkumy také ukazují, že v některých případech může mít nemoc dědičné základy. Účinná prevence není vzhledem k nejasným příčinám možná.
10-15 procent pacientů onemocní před 40 rokem života. Příznaky u mladých se mohou lišit od starších pacientů. I když jde o nemoc nevyléčitelnou, léčba může její postup zpomalit. Kromě léků pomáhá chirurgický zákrok zvaný hluboká mozková stimulace. Léčba je účinná hlavně u mladých lidí.
Název tato nemoc dostala podle anglického lékaře Jamese Parkinsona, který ji v roce 1817 poprvé diagnostikoval. Předtím byla označována za třaslavou obrnu.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCedars-Sinai